Avtor: zumostnas Objavljeno: 23. 02. 2017

Poročilo s srečanja Župnijskega pastoralnega sveta

Srečanje ŽPS župnije Most na Soči je bilo v četrtek, 23. februarja 2017. Začetek je bil ob 18.00 s sveto mašo.

KRŠČANSKI ZAKON IN DRUŽINA

Da bi se temeljiteje seznanili z vsebino papeževe spodbude Radost ljubezni, ki nam govori o težavah, pa tudi o lepoti in bogastvu družinskega oz. zakonskega življenja, je g. župnik iz knjižice Krščanski zakon in družina, obrazložil poglavje Otroci in dar.

Za duhovno poglobitev smo najprej poslušali svetopisemski odlomek: »Mar pozabi žena svojega otročička in se ne usmili otroka svojega telesa? A tudi če bi one pozabile, jaz te ne pozabim«.

Otroci kot taki so bogastvo za človeka in tudi za Cerkev. Neprestano nas opozarjajo na pogoj, ki je potreben za vstop v Božje kraljestvo. To je: ne se smatrati kot samozadostni, ampak kot potrebni pomoči, ljubezni in odpuščanja.. Otrok ima spontano zaupanje v očeta in mamo in spontano zaupanje v Boga. Njegov notranji pogled je čist, ni še onesnažen z zlobo, dvoličnostjo, navlako življenja, ki otrdi srce. Tudi otroci imajo izvirni greh, imajo svoj egoizem, a ohranjajo čistost in notranjo preprostost. Otroci niso diplomati, povedo naravnost, kar vidijo in kar čutijo.

Otroci so zmožni smeha in joka. Odrasli tega velikokrat ne zmoremo več. Naš smeh je brez življenja, umeten, klovnovski. Otroci pa se smejejo in jočejo spontano, od srca. Torej nas otroci lahko znova naučijo smeha in joka. Iz vseh teh razlogov Jezus vabi svoje učence, naj postanejo »kakor otroci«, kajti »njihovo je Božje kraljestvo«.

Družina ni samo prostor rojevanja, ampak tudi sprejemanja življenja, ki prihaja vanjo kot Božji dar. Vsako novo življenje nam omogoči, da »odkrijemo neprecenljivo razsežnost ljubezni«, ki nas nikoli ne neha presenečati. Kadar pride na svet otrok nepričakovano, morajo starši in drugi člani družine narediti vse, da bi ga potrdili kot Božji dar, ga sprejeli z odprtostjo in dobrohotnostjo ter tako prevzeli odgovornost zanj.

Noseča mati mora Boga prositi za svetlobo, da bi otroka kar najgloblje spoznala in ga pričakala kot tistega, kar v resnici je.

Nekateri starši imajo občutek, da njihov otrok ne prihaja v najbolj ugodnem trenutku. Gospoda morajo prositi, da jih okrepi, da bi tega otroka v polnosti sprejeli in ga mogli pričakovati z vsem srcem. In kako izpolniti te cilje in občutenja? Z dobro vzgojo za medsebojno spoštovanje in spoštovanje človekovega življenja.

PASTORALNE ZADEVE:

• Sodelovanje raznih župnijskih skupin za prve petke se nadaljuje in lepo dopolnjuje češčenje Najsvetejšega.
  • S pepelnico smo stopili v postni čas in pripravo na Gospodovo vstajenje. Sodelujmo v postni akciji »40 dni brez alkohola« ali »40 ur brez telefona« in druge spodbude.
  • Vse petke v postu bo v cerkvi križev pot, pri katerem sodelujejo veroukarji po razredih.
  • Vse postne nedelje bo ob 14.30 organiziran križev pot na Mengore.
  • V soboto 11. marca bo v Vipavi občni zbor škofijske karitas Koper.
  • V Tolminu bosta še dve postni predavanji. 16. marca: : »Kakšna naj bo oskrba v zadnjem obdobju življenja (paliativna oskrba)«. 20. marca: ga. Štefanija Zlobec: »O demenci - Alzheimerjevi bolezni.
  • 31. marca in 1. aprila bodo šli osmi razredi na duhovno obnovo na Vojsko,
  • 21. in 22. aprila pa deveti razredi v Stržišče.
  • Na cvetno nedeljo bo od 16.30 v naši cerkvi spovedovanje za odrasle. Ob 17.30 sledi križev pot in obhajilo.
  • Obredi in bogoslužje na Veliki teden in za Veliko noč bo potekalo po že utečenem redu (Oznanila).
  • 2. maja bo ob 18.00 srečanje škofa Bizjaka z birmanci, botri, starši, po maši pa z ŽPS.
  • 7. maja bo v naši župniji birma za 29 veroukarjev. 12 jih je iz Mosta, 4 iz Loma, 4 iz Idrije pri Bači, 3 iz Grahovega, 3 iz Roč in 3 iz Trebuše.
  • Od 28. aprila do 6. maja 2017 bo devetdnevnica v čast sv. Duhu pred birmo.
  • V maju bodo šmarnice z naslovom: Čudež na Skalnici. Letos obhajamo 300 letnico kronanja svetogorske Mater Božje, zato bomo poslušali zgodbo o tej božji poti in 3. junija poromali na Sveto Goro, glavna slovesnost pa bo 25. junija ob 16.00.
  • 28. maja bo prvo sv. obhajilo.
  • Ob 100-letnici fatimskih prikazovanj bo potekalo poglobljeno češčenje srca Jezusovega in Marijinega. Fatimska podoba Matere Božje naj bi romala po župniji.
  • 24. junija bo srečanje bolnih in ostarelih.
  • Od 26. do 30. junija bo na Mostu oratorij za vse prijavljene otroke.
  • Priporoča se, da bi zakonski jubilantje (10 let in nato za vsakih nadaljnjih 5 let) pripravili srečanje v okviru svoje župnije ali več župnij skupaj. Skupina bo preverila število in pripravljenost zakonskih jubilantov v naši župniji na srečanje v jesenskem času.

GOSPODARSKE ZADEVE:

• ŽGS bo do konca marca pregledal finančno poslovanje župnije za leto 2016. Ob koncu leta je bilo na transakcijskem računu župnije Most na Soči 1.931 EUR. Prihodkov ni veliko, zlasti prispevki od nabirk so skromni, potrebe za tekoče stroške in v investicije pa naraščajo. Nedeljska miloščina znaša od 110 do 120 EUR.
  • Udobnejši klečalniki za spovednici bodo pripravljeni do velikonočnih praznikov.
  • O možnosti financiranja in načina izolacije vlažnih zidov v cerkvi sv. Mavra se člani gospodarskega odbora še dogovarjajo.