Avtor: zumostnas Objavljeno: 1. 01. 2017

Obnova cerkve Sv. Lucije, na Mostu na Soči - 2017

Mnogi sprašujete in sprašujejo, kdaj bo zaključena popotresna obnova cerkve sv. Lucije. Skupaj s podjetjem GRAS d.o.o. in obrtniki upamo, da pred zimo. Potrebna je še sanacija električne napeljave in preplastitev fasade.

Pri delih na zvoniku se je pokazalo, da je pločevina na njem dotrajana (verjetno izpred 2. svetovne vojne), na več krajih pušča, poleg tega pa so potrebni tudi drugi manjši posegi na vrhu zvonika. Obnova je nujna, vendar ne bo krita iz sredstev za popotresno obnovo. Ker oder do vrha zvonika že stoji, to za župnijo pomeni, da lahko 30% sredstev celotne investicije prihranimo.

Poleg tega imamo možnost, da se 22 platen Toneta Kralja (Križev pot in življenje sv. Lucije) obnovi v Restavratorskem centru iz sredstev za kulturno dediščino. Naš prispevek je kriti stroške okvirjev slik, ki so dotrajani.

Po posvetu z župnijskim gospodarskim in pastoralnim svetom smo se odločili, da zvonik obnovimo prav iz razloga nujnosti in prihranka. Prav tako je prav, da se slike Toneta Kralja obnovijo, preden jih spet namestimo v cerkev, kamor spadajo. Zato jih bo začel obnavljati Restavratorski center v Ljubljani že letos.

Vas in vse ljudi dobre volje vabim, da se vključimo v to obnovo, ki je vidna in materialna. Cerkev sv. Lucije je ponos Mosta na Soči in naš kraj brez nje ne bi bil to, kar je. Hkrati pa skrbimo za prenovo in prihodnost žive Cerkve – ljudi, naših odnosov, družin, mladih in otrok. Povežimo se torej v duhovni in materialni prenovi.

VPRAŠANJA in ODGOVORI:

Kako lahko darujem za obnovo zvonika in okvirjev slik Toneta Kralja?

• Z nakazilom na TRR župnije: Župnija Most na Soči, 5216 Most na Soči 14, SI56 1915 5500 9819 991. Namen plačila: »OBNOVA 2017«.
  • Z darom v kuverti: v kuverto napišete listek s podatki darovalca in namen: OBNOVA 2017. Kuverte lahko izročite župniku pred /po maši ali jo daste v košaro z nedeljsko miloščino. Prejete darove bomo skrbno beležili.

Koliko naj darujem in do kdaj?

Skupni stroški znašajo okrog 32.000 €. Zelo okviren predlog je, da vsaka oseba s stalnim prihodkom daruje 100€ oziroma vsak po svoji presoji in zmožnosti, lahko vsak mesec en delček. Za pomoč prosimo tudi podjetja in vse ljudi dobre volje. Sredstva bomo skušali zbrati v roku enega leta.

Zakaj naj darujem? Ali nima župnija drugih sredstev za to obnovo?

Župnija se vzdržuje z darovi vernikov in nima drugih dohodkov. Zavedamo se, da marsikdo in marsikatera družina materialno ne zmore veliko darovati. Morda pa kdo lahko daruje več. Vsekakor vas prosimo, da darujete ter tako prispevate svoj del k obnovi cerkve. S tem pokažete tudi svojo pripadnost župniji in domačemu kraju ter pomagate, da bo Most na Soči imel ne samo lepo cerkev, v kateri obhajamo bogoslužje, ampak tudi kulturni spomenik, na katerega bomo resnično ponosni.

vaš župnik Tomaž Kete
skupaj s člani župnijskega gospodarskega in pastoralnega sveta