Svetolucijski sejem in ogled jaslic 2016

Kratek sprehod skozi december 2016

Ko se z mislimi popeljemo skozi zadnji mesec v letu 2016 ugotovimo, kako bogat je bil po svojih dogodkih, kako polno je bilo v njem pričakovanja. Mladi so izdelovali adventne venčke in na prvo adventno nedeljo prižgali prvo svečko na njih. Prostovoljci Karitas pa so jih odnesli starejšim in bolnim na dom in prinesli kanček topline tudi v njihove izbe. Otroci so z nestrpnostjo pričakovali prihod svetega Miklavža in ob njegovem prihodu so jih v igrici nagovorile živali, ki so na prav poseben način predstavile svetopisemsko zgodbo o usmiljenem očetu. Pritrkovanje zvonov nas je vabilo k sveti maši ob župnijskem prazniku sveti Luciji. Pri obeh svetih mašah sta nam domači župnik Slavko Obed in letošnji novomašnik dr. Janez Jurij Arnež spregovorila o luči, ki naj nam sveti v današnjih temačnih dneh ter nas prosila, da to luč prinašamo tudi ljudem, ki jih srečujemo v svojem življenju in tako prevzamemo vlogo svete Lucije. Tudi letos je bil pred cerkvijo sejem. Obložene stojnice so se šibile pod slastnimi dobrotami in ročnimi izdelki Posoških ustvarjalcev. Dišalo je po toplem čaju, odmevali so zvoki glasbene skupine Frika in pevske skupine Korenina. Arheolog Miha Mlinar pa je imel zvečer krajše predavanje o svetolucijski zgodovini. Zadnjo svečo na adventnem vencu so prižgali tolminski skavti, ko so prinesli luč miru iz Betlehema. V njihovi poslanici je bilo zapisano: Okoli nas ljudje trpijo ob porazu, živijo vsak v svojem mrazu. Res ni potrebe, da jih zebe, dajmo jim en košček sebe. Del sebe smo ob božiču našli tudi v novorojenem Detetu. Bog je prišel k nam, da bi v globinah naših duš prižgal iskrico iz katere bi vzplamtel plamen ljubezni, dobrote, poštenosti. Na štefanovo je bil po maši blagoslov konj. Popoldne pa se je skupina romarjev odpravila na ogled jaslic v Solkan in v italijanski Sutrio. Kot modri z vzhoda so hodili od hiše do hiše. Vsak je  poiskal Jezuščka, ki mu je bil všeč in ga je spravil v kamrico svojega srca. Tako mu bo lahko ta lučka svetila in ga osrečevala  v njegovih prihodnjih dneh.

Napisala: D. L. O.

Foto: arhiv Posoških ustvarjalcev in D. L. O.