Sejem ob prazniku svete Lucije

V nedeljo, 13. decembra,  je pritrkovanje zvonov vabilo k slovesni sveti maši ob župnijskem prazniku, sveti Luciji. Lucija pomeni luč in to svetlobo nenehno iščemo in po njej hrepenimo v svojem življenju, v svojih družinah, jo vidimo v prihajajočem Odrešeniku. Sveto mašo je ob somaševanju domačega župnika Slavka Obeda vodil volčanski duhovnik Jože Vidrih. Po končani maši je bil po več kot sedemdesetih letih na trgu pred cerkvijo svetolucijski sejem. Pričel se je s pesmijo, ki so jo sveti Luciji v čast zapeli cerkveni pevci, zatem pa je etnologinja Tolminskega muzeja Karla Kofol spregovorila o sejmih na Tolminskem in njihovih vlogah v preteklosti. Prav svetolucijski sejem je bil eden največjih in poznan daleč naokrog. Na stojnicah so svoje izdelke ponudili posoški ustvarjalci, dišalo je tudi po siru, kuhanemu pršutu in omamnih piškotih. Nekateri so posegli po knjigah in božičnih aranžmajih, prav prijetno pa se je bilo v teh zimskih dneh pogreti ob toplem čaju ali kuhanem vinu. Glasbena skupina Frika je poskrbela za prijetno vzdušje in obiskovalci so se ob pogovoru še dolgo zadržali pred cerkvijo. Prav lepo je bilo prisluhniti živahnemu pripovedovanju starejših ljudi, ki so se z nasmehom na ustih spominjali svoje mladosti ter sejma in prav to so bili tisti drobci, ki so dodali čar letošnjemu župnijskemu prazniku.

D. L. O.