Romanje po poteh sv. Frančiška Asiškega v Umbrijo

Župnija Most na Soči vas vabi na romanje po poteh sv. Frančiška Asiškega v Umbrijo od 24. do 27. aprila 2020.

Tu si bil, Frančišek, nagovorjen.
Njegov glas te je popolnoma prevzel in ti si mu popolnoma zaupal.
Kako močan glas je moral biti, da si se sklenil ves spremeniti.

Frančišek je začel takoj in tudi sami želimo začeti, odgovoriti na klic, ki pravi:
Zaupaj moji besedi in ne boš razočaran, nasloni se name in nosil te bom.

Toplo povabljeni, da skupaj stopimo po poti Sv. Frančiška in Klare ter tako okrepimo sebe in svoje delovanje v skupnosti.

1. dan MOST NA SOČI – PERUGIA – ASSISI. Jutranji zbor romarjev pred domačo cerkvijo in odhod avtobusa proti Novi Gorici. Prečkanje meje in nadaljevanje vožnje, z vmesnimi postanki, mimo Benetk, Padove, Bologne in Firenc proti Perugi. Prestolnica dežele Umbrije je v srednjeveški dobi predstavljala pomembno komuno, ki je bila žal v sporih z mnogimi sosednjimi. Spori med Gvelfi in Gibelini so prežemali tedanja mesta. Tudi Sv. Frančišek se je v svoji viteški vnemi znašel v njihovem primežu. O vsem te še danes pričajo lepo ohranjeni trgi in ulice mesta. K nebu se pno zvoniki mogočne katedrale Sv. Lovrenca, osrednji trg zaznamuje Veliki vodnjak izjemnih umetnikov Niccola in Giovannija Pisana. A mesto je mnogim poznano tudi po sladkih dobrotah, ki jih proizvajajo v Perugini. Saj poznate čokoladne bombone Bacci, mar ne? Preizkusimo jih tudi mi. Nadaljujemo v umbrijsko osrčje, ki se, kot že nekoč, loči od preostalih delov dežele. V Assisiju tudi sami vstopimo v svet, ki nas nagovarja k notranji umiritvi in molitvi. Maša. Namestitev v hotelu, večerja in nočitev.

2. dan ASSISI – RIVOTORTO. Po zajtrku se odpravimo po poti Sv. Frančiška in sobratov. Po tem, ko so se vrnili iz Rima, kjer jim je papež potrdil Vodilo, so se skupaj ustavili v Rivotorotu, kamor se je Frančišek večkrat zatekel. Mala skupnost je tu želela ostati a Božji načrt je bil drugačen. Odšli so naprej k cerkvi Sv Marije pri Porcjunkuli. Tako tudi mi vstopimo v novogotsko cerkev Rivotorta, kjer se so še ohranjene nekdanje celice bratov. Nato gremo naprej k Angelski materi Božji in Porcjunkuli. Vse nas vodi na grič, kjer se razteza Assisi. Pogled nanj nam z ene strani označuje mogočna bazilika Sv. Frančiška, z druge pa cerkev Sv. Klare. Tako teče tudi naš korak po značilno tlakovanih mestnih ulicah, še vedno kamnitega mesta. Chiesa Nuova je pravzaprav Frančiškova rojstna hiša, kjer je besni oče, ki ni zmogel razumeti odločitev svojega sina, le tega zapiral. Stolnica Sv. Rufina pri kateri je Sv. Klara poslušala besede Frančiška in vse bolj stopala na pot lastne poklicanosti. Cerkev Sv. Klare, kjer ustanoviteljica reda Klaris tudi počiva. Bazilika Sv. Frančiška, kjer se običajno srečamo tudi s slovenskimi redovniki. Maša. Vrnitev v hotel, večerja in nočitev.

3. dan ASSISI – CARCERI – ASSISI. Po zajtrku nas pot vodi v osrčje pobočja gore Subasio, kamor se je Frančišek s sobrati zatekal k molitvi in premišljevanju. Iz Frančiškove votline in cerkvice je nastal Eremitorij, ki je današnjo obliko dobil v začetku 17. stoletja. Zgrajen na skali je oaza tišine in molitve, poslušanja Božje besede, odprtosti do stvarstva in srečanja z brati. Tudi mi se povežemo v molitvi. Nato se vrnemo v Assisi in na robu mesta vstopimo v cerkev Sv. Damijana, ki je bila tako odločilna za Frančiškovo odločitev o tem, da postane nov človek in sprejme Božji klic. Nagovorjen s Križa in opogumljen v srcu stopi dalje in se tudi javno odreče očetovemu bogastvu in življenjskemu udobju. Ob zaključku dneva še nekaj časa za samostojno odkrivanje mesta. Vrnitev v hotel, večerja in nočitev.

4. dan ASSISI – LA VERNA – MOST NA SOČI. Po zajtrku se poslovimo od Assisija in kot nekoč Frančišek odidemo na goro La Verna. » Gospod naj ti da svoj mir!« je Frančiškov pozdrav vsakomur, ki pride na goro. Ta je prav zaradi srečanja človečnosti, spoštovanja in duhovnega občestva, postala eden velikih svetih krajev. Kot so nekoč ptice s hrasta pozdravljale Frančiška, mi slišimo njihovo petje. A Frančišek je pridigal vsem živim bitjem, tudi pticam. La Verna je doživetje najbolj pristne in močne Božje ljubezni, ki jo je bil Frančišek deležen ob prejetju svetih ran. Prav tu je nastala Hvalnica Bogu Najvišjemu. Maša in možnost Križevega pota, čas tudi za osebno molitev. Duhovno okrepljeni in radostnega srca se odpravimo mimo Bologne in Padove proti domačim krajem, kamor je prihod predviden v poznih večernih urah.

Predvidena cena pri najmanj 45 - 49 plačanih potnikih: 288,00 EUR
Predvidena cena pri najmanj 40 - 44 plačanih potnikih: 297,00 EUR

Cena vključuje: prevoz s sodobni turističnim avtobusom, cestne pristojbine, parkirnine in mestne pristojbine, namestitev v dvoposteljnih sobah z zajtrkom in večerjo v hotelu 3*, ogled čokoladnice Perugina, avdio oprema, duhovno vodstvo, slovensko vodenje, organizacijo in izvedbo romanja.

Doplačila:
- za enoposteljno sobo 60,00 EUR,
- odstopni riziko v višini 15,00 eur po osebi,
- dodatno skupinsko zavarovanje CORIS 7,00 EUR.
Svetujemo, da si pred potovanjem uredite tudi evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja.

Možnost popusta za družine in mlade: Družine in mladi, ki bi želeli iti na romanje, pa ne zmorete vplačati polne cene za romanje, se obrnite na enega od domačih duhovnikov. Želimo, da denar res ne bi bil ovira za nekoga, ki želi na romanje. Prav tako vabimo tiste, ki zmorete s prostovoljnim darom po svoji presoji pomagati družinam in mladim, da to sporočite enemu domačih duhovnikov.

Prijave: Prijave začnemo zbirati v soboto, 8.februarja 2020. Prijavite se lahko Darji Obid (041 586 358), ali enemu od duhovnikov po maši ali v župnišču v času uradnih ur.

Rok za prijavo je 01. marec 2020. Vplačilo zneska v višini 110,00 EUR ob prijavi, bo zagotovilo vaše mesto na avtobusu.

Program je pripravljen po pogojih dne 25. januarja 2020.

Program romanja lahko natisnete tukaj.